Oglądaj filmy na ekranie swojego telewizora

Oglądaj filmy na ekranie swojego telewizora

Współcześnie nie jesteśmy skazani na podróżowanie do kina czy oczekiwanie aż nasz ukochany film pokażę się w telewizji. Możemy oglądać filmy za darmo online. Jednak śledzenie akcji wraz ze znajomymi czy rodziną na ekranie laptopa może być uciążliwe. Dużo wygodniej jest oglądać filmy z sieci, na ekranie telewizora.

Wysoka rozdzielczość obrazu

Pierwszym krokiem jest weryfikacja czy nasz telewizor pozwala oglądać filmy za darmo w zadowalającej nas jakości. W telewizji ze skanowaniem progresywnym cały ekran jest odświeżany 60 razy na sekundę. W rezultacie telewizory z progresywnym skanowaniem mają zauważalnie płynniejszy obraz podczas oglądania sportu lub innych filmów z szybką akcją. Wszystkie monitory komputerowe są skanowane progresywnie. Niektóre mają nawet częstotliwość odświeżania większą niż 60 razy na sekundę. Dlatego z przeplotem SDTV tworzą kiepskie monitory komputerowe. Podczas przewijania obraz nie może być odświeżany wystarczająco szybko, aby zachować płynność. W rezultacie widać ten migający wskaźnik.

Rozdzielczość jest ważna, ale należy również wziąć pod uwagę proporcje ekranu. Twoim celem podczas podłączania telewizora jako monitora jest dopasowanie całego obrazu do granic ekranu telewizora. Telewizory SDTV używają współczynnika proporcji 4: 3 – stosunek szerokości ekranu do jego wysokości wynosi 4 do 3. Telewizory HD mają natywny współczynnik proporcji 16: 9. Podczas gdy wiele monitorów komputerowych ma te same proporcje, nie wszystkie z nich, a komputer może obsługiwać wiele różnych rozdzielczości ekranu o różnych proporcjach.

W rzeczywistości preferencje komputera raczej nie określają współczynnika kształtu, a zamiast tego określają rozdzielczość. Pomiar poziomy x pionowy jest również najczęstszym sposobem oznaczania rozdzielczości monitora komputerowego. Niektóre typowe rozdzielczości monitorów to 640 x 480, 800 x 600 i 1024 x 768. Jeśli nie znasz rozdzielczości monitora, możesz dowiedzieć się tego, wchodząc na whatismyscreenresolution.com. Jeśli nie masz połączenia z Internetem i używasz komputera z systemem Windows, kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz Preferencje. Następnie wybierz kartę Ustawienia. Na komputerze Mac przejdź do Preferencji systemowych i kliknij Wyświetlacze.

Sztuką jest znalezienie rozdzielczości, która najlepiej pasuje do proporcji telewizora. Jednak może to nie być tak duże, jak się wydaje. Nowoczesne systemy operacyjne zwykle automatycznie dopasowują proporcje podłączonego monitora. Jeśli nie, możesz ręcznie dostosować ustawienia w preferencjach komputera. Ale połączenie tych dwóch maszyn to coś więcej niż rozdzielczość i proporcje. Nadal musisz przesłać informacje z komputera do telewizora. Aby to zrobić, musimy rozwiązać zagadkę dotyczącą kabli

Jaki kabel jest nam potrzebny?

Najpierw porozmawiajmy o tym, jakich kabli użyłbyś do podłączenia komputera do telewizora o standardowej rozdzielczości. Najpopularniejsze wejścia wideo w telewizorze SDTV to wideo kompozytowe, S-video i wideo komponentowe. Na komputerach najczęstszym wyjściem wideo jest S-video. Na komputerze stacjonarnym znajdziesz 9-stykowe gniazdo S-video na karcie graficznej obok miejsca podłączenia monitora.

Niektóre laptopy z systemem Windows mają również gniazda wyjściowe S-video, ale większość z nich ma 15-stykowe gniazda VGA do podłączenia do monitorów zewnętrznych. Na szczęście łatwo jest znaleźć adaptery i specjalne kable ze złączami VGA na jednym końcu i złączami S-video na drugim. Apple sprzedaje również szeroką gamę adapterów do łączenia komputerów stacjonarnych i laptopów Mac z gniazdem S-video lub kompozytowym na telewizorach SDTV. Nawet jeśli masz stary telewizor, który akceptuje tylko koncentryczny kabel wideo (jednopinowy wariant, który jest najczęściej używany do telewizji kablowej i połączeń satelitarnych), możesz użyć czegoś, co nazywa się konwerter RF, który może konwertować wejście S-video lub VGA na koncentryczny wynik.

Najpopularniejsze wejścia HDTV to komponentowe wideo, DVI i HDMI. Jeśli twoja karta graficzna nie ma jednego z tych wyjść, musisz kupić specjalną skrzynkę konwertera lub adapter. Na przykład, jeśli komputer ma tylko gniazdo VGA, a telewizor HD obsługuje tylko HDMI, musisz kupić małe urządzenie, które przetworzy sygnał za ciebie. Jeśli poważnie myślisz o odtwarzaniu treści w wysokiej rozdzielczości z komputera na telewizorze HD, powinieneś uaktualnić do karty graficznej z wyjściem DVI lub HDMI. Większość nowszych laptopów jest wyposażona w wyjście wideo Mini DisplayPort, które łatwo łączy się z wejściami DVI lub HDMI w telewizorze HD.

Wszystkie kable, o których mówiliśmy do tej pory, to kable tylko wideo, co oznacza, że będziesz potrzebować osobnych kabli do obsługi dźwięku. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest podłączenie niektórych głośników komputerowych do gniazda słuchawkowego lub wyjścia audio karty dźwiękowej. Jeśli chcesz korzystać ze wbudowanych głośników telewizora, musisz kupić stereofoniczny kabel mini-plug-to-RCA 1/8 cala. Wówczas swobodnie będziesz mógł oglądać filmy, seriale czy ulubione programy. Telewizja internetowa skupia to wszystko w jednym miejscu. Wystarczy kupić pakiet dopasowany do potrzeb i można cieszyć się oglądaniem TV w ciepłym domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *